Skip to main content

Sensoplastyka Gdańsk


Wspieranie kreatywności, a także samodzielności u dzieci i młodzieży - taki jest główny cel sensoplastyki. Sensoplastyka, znana także jako plastyka sensoryczna, polega na stymulacji ludzkich zmysłów, w tym wzroku, dotyku, węchu, słuchu, a także smaku. W trakcie zajęć, dzieci rozwijają swoją zdolność złożonego myślenia, uczą się tworzyć i planować, a przede wszystkim - świetnie się bawią.

Sensoplastyka pozytywnie oddziałuje zarówno na organizm, jak i mózg małego człowieka. Stymulacja receptorów wpływa na rozwój i tworzenie się nowych połączeń nerwowych - im jest ich więcej, tym wszelkie procesy, począwszy od myślenia aż do precyzyjnego analizowania, przebiegają sprawniej. Plastyka sensoryczna poprzez dotykanie, wąchanie i porównywanie, nastawia dziecko na poznawanie otaczającego go świata i wspomaga jego szeroko pojęty rozwój.

Sensoplastyka - oferta

Jak wyglądają zajęcia z sensoplastyki?

Zajęcia z sensoplastyki mogą przybierać różne formy - wszystko uzależnione jest od wieku dziecka. Maluchy od trzeciego do dwunastego miesiąca życia głównie poznają nowe kolory i smaki, a także dotykają różnych faktur. Dzieci starsze z kolei, na plastyce sensorycznej doświadczają już większej ilości bodźców, tworzą autorskie dzieła sztuki i często także niemały bałagan, który gwarantuje świetną zabawę i rozwój sfery emocjonalnej oraz twórczej u młodych ludzi.

W czasie zajęć wykorzystywane są wyłącznie naturalne oraz bezpieczne materiały i artykuły spożywcze, takie jak kasza, mąka czy galaretka. Podczas sensoplastyki nie tylko zajmujemy się wykonywaniem mas plastycznych, ale również budujemy niepowtarzalne konstrukcje, bawimy się z różnymi stopniami ziarnistości, tworzymy projekty artystyczne, wąchamy zapachy i wsłuchujemy się w przeróżne dźwięki. Mówiąc wprost - doświadczamy.

  • Jak wyglądają zajęcia z sensoplastyki?
  • Sensoplastyka Gdańsk

Jakie korzyści przynosi sensoplastyka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy zajęcia z plastyki sensorycznej to coś więcej, niż tylko kreatywne spędzanie czasu. W rzeczywistości, sensoplastyka wpływa w znacznym stopniu na rozwój dziecka, w tym:

  • dba o jego sprawność ruchową
  • wspomaga rozwój wszystkich zmysłów
  • pomaga w budowaniu świadomości przestrzeni oraz własnego ciała
  • wpływa na szybkość procesu rozwoju mowy - wszystko to dzięki temu, że ośrodki mózgowe odpowiedzialne za małą motorykę (sprawność dłoni) umiejscowione są w pobliżu ośrodków odpowiadających za mowę
  • dzięki wspólnemu uczęszczaniu na zajęcia, pogłębia się kontakt emocjonalny rodziców z dziećmi, a także zwiększa się poczucie bezpieczeństwa najmłodszych

Sensoplastyka jest skierowana zarówno do niemowląt, jak i dzieci starszych. Uczestnicy zajęć, dzięki zaangażowaniu wszystkich zmysłów są w stanie lepiej okazywać swoje emocje i uczucia. Plastyka sensoryczna to także doskonały sposób na rozwój kompetencji intrapersonalnych oraz interpersonalnych u najmłodszych.

Sensoplastyka a terapia autyzmu

Autyzmem nazywa się całościowe zaburzenie rozwojowe, które charakteryzuje się trudnościami w komunikacji, interakcji społecznej, ograniczonymi zainteresowaniami, zachowaniami powtarzalnymi, a także zaburzoną integracją wrażeń zmysłowych. Chorzy często mają problem z poprawną reakcją na bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięki czy zapachy. Szacuje się, że spektrum autyzmu występuje średnio u jednego na sto dzieci w krajach Europy.

Uczęszczanie na sensoplastykę może przynieść wiele korzyści dla dziecka cierpiącego na autyzm. Przede wszystkim, zajęcia pozwalają na rozwijanie zdolności sensorycznych, tym samym pomagają choremu radzić sobie z bodźcami z otoczenia. Plastyka sensoryczna może również wspomóc rozwój koordynacji ruchowej, kontroli napięcia mięśniowego, a także rozwinąć zdolności motoryczne, społeczne i komunikacyjne dziecka ze spektrum.

  • Sensoplastyka Gdańsk
  • Sensoplastyka - zajęcia nie tylko dla dzieci

Sensoplastyka - zajęcia nie tylko dla dzieci

Nie istnieje górna granica wieku, do którego zaleca się uczęszczanie na zajęcia z sensoplastyki. W rzeczywistości wszyscy od zerowego, do nawet setnego roku życia może przyłączyć się do zabawy. Korzyści z plastyki sensorycznej dla dzieci szczegółowo omówiliśmy nieco wcześniej. Jak to jednak jest z dorosłymi? Czy i oni mogą zyskać na kreatywnej zabawie z udziałem wszystkich zmysłów?

W przypadku dorosłych, zajęcia z sensoplastyki pomagają w poprawie ich zdolności sensorycznych, które mogły zostać utracone bądź też osłabione w wyniku choroby lub innych czynników. Co więcej, plastyka sensoryczna wspomaga utrzymanie sprawności fizycznej oraz poprawia jakość życia - wszystko to dzięki udoskonaleniu funkcji sensorycznych, takich jak słuch, wzrok czy dotyk. To także doskonały sposób na odprężenie, walkę ze stresem oraz oczywiście - dobrą zabawę.