Trening Umiejętności Społecznych
TUS, czyli Trening Umiejętności Społecznych, to zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży, u których zaistniała potrzeba nauki prawidłowych zachowań społecznych. Terapia w Gdańsku realizowana jest poprzez ćwiczenia i zabawy w grupie rówieśniczej. Z ich pomocą dzieci uczą się prawidłowej komunikacji, rozpoznania i kontroli nad swoimi emocjami, zasad przyjmowania krytyki oraz współpracy we wzajemnym szacunku.
Pod okiem wykwalifikowanej trenerki TUS, dzieci nabywają umiejętności niezbędnych do życia w społeczeństwie. W trakcie zajęć, terapeutka tworzy symulacje prawdziwych sytuacji, aby umożliwić uczestnikom budowę nowych, prawidłowych schematów reagowania i tym samym odejście od starych, negatywnych zachowań.
TUS Gdańsk - oferta
Czy moje dziecko potrzebuje pomocy trenera TUS?
Większość rodziców często nie zdaje sobie sprawy, że ich pociechy potrzebują pomocy w obszarze interakcji społecznych. Błędna interpretacja zachowań czy przekonanie, że “dziecko z tego wyrośnie”, może jedynie doprowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości. Skąd zatem wiedzieć, czy nasza pociecha potrzebuje profesjonalnej pomocy trenera TUS?
- Sprawia problemy wychowawcze
- Nie potrafi funkcjonować w grupie
- Jest nieśmiała, przez co ma kłopoty z nawiązywaniem przyjaźni
- W grupie stoi z boku, nie potrafi się do niej włączyć ani przejąć inicjatywy
- Ciężko jej dostosować się do panujących zasad, a także zrozumieć sens ich istnienia
- Zachowuje się impulsywnie, nie kontroluje własnych emocji i jest odbierana negatywnie przez swoich rówieśników
Jeśli Twoje dziecko wykazuje któreś z powyższych zachowań, warto pomyśleć o zapisaniu go na Trening Umiejętności Społecznych w Gdańsku.
Jak wyglądają zajęcia TUS dla dzieci?
Trening Umiejętności Społecznych - nazwa ta może nie mówić zbyt wiele, szczególnie o tym, jak mogą przebiegać takie zajęcia. TUS to jednak nic innego, jak nauka reakcji na dane okoliczności i sytuacje. Nim jednak dziecko przejdzie do treningów, w pierwszej kolejności musi odbyć spotkanie z instruktorem, aby na bazie przeprowadzonego wywiadu określić jego problemy i potrzeby. Dopiero po takiej szczegółowej analizie, nasza pociecha będzie mogła wziąć udział w warsztatach.
Na Treningu Umiejętności Społecznych, dzieci pod okiem doświadczonego trenera lub trenerki, wypracowują określone zachowania na zaistniałe sytuacje - pozbawione agresji, lęku i poczucia niemocy. Zajęcia przebiegają w atmosferze zabawy, dzięki czemu młodzi podopieczni chętnie na nie uczęszczają. Warsztaty mogą odbywać się zarówno w grupach jak i parach, a w trakcie ich trwania organizowane są burze mózgów i dyskusje, mające na celu budowanie pewności siebie u dzieci oraz pomoc w przezwyciężeniu lęku przed odzywaniem się.
Co daje Trening Umiejętności Społecznych?
Przebycie Treningu Umiejętności Społecznych pod okiem doświadczonego trenera, daje dziecku szansę na polepszenie swoich zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie i budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi. Podczas TUS, młodzi uczestnicy nabywają różne umiejętności, wśród których znajdziemy:
- empatię,
- umiejętność odmawiania,
- zdolność do wyrażania i reagowania na krytykę,
- inicjowanie oraz prowadzenie rozmowy,
- również w większym gronie zdolność do zadawania pytań, słuchania innych ludzi oraz pracy w grupie,
- umiejętność radzenia sobie z emocjami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi
Poza wyżej wymienionymi zdolnościami, w trakcie Treningu Umiejętności Społecznych, uczestnicy budują poczucie własnej wartości oraz nabierają odwagi w kontaktach z rówieśnikami.
Fabularny Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci w wieku 10-14 lat w Gdańsku
TUS, czyli Trening Umiejętności Społecznych, to forma zajęć grupowych pomagających młodzieży rozwijać zdolności związane z budowaniem relacji i funkcjonowaniem w grupie.
Fabularne zajęcia TUS wykorzystują formę gry fabularnej (RPG), by uczenie się było przy okazji dobrą zabawą. Podczas gry wszyscy przenoszą się do świata wyobraźni. Prowadzący jest narratorem opowieści, którą snuje wspólnie z dzieciakami. Uczestnicy wcielają się w bohaterów opowiadanej historii i kierują ich losami. Dzięki tej formie dzieci mają okazję bezpiecznie „przetestować” sobie różne perspektywy i role społeczne oraz nauczyć się współpracować.
TUS - dla kogo?
Do drużyny poszukiwaczy przygód poszukujemy śmiałków i śmiałkiń z klas V-VIII.
Sesje fabularnego TUS będą okazją do rozwoju pewności siebie, nauki pracy zespołowej, budowania kompetencji komunikacyjnych, wyrażania swojej kreatywności i lepszego poznania siebie samego. Gry odbywają się w grupach 3-5 osób.
Jak wyglądają
zajęcia TUS?
Warsztaty i grupy wsparcia:
- warsztaty z zakresu zdrowego żywienia,
- grupy wsparcia dla osób z zaburzeniami odżywiania.
Edukacja żywieniowa:
- szkolenia z zakresu zdrowego żywienia,
- porady dotyczące zdrowych zakupów spożywczych.
Wsparcie online:
- konsultacje online,
- dostęp do materiałów edukacyjnych,
- forum wsparcia.