Skip to main content

Dietetyk dziecięcy Gdańsk


Okres dojrzewania to czas, w którym większość młodych osób zaczyna kształtować swoje nawyki żywieniowe. Niekiedy na tym etapie ich życia pojawiają się problemy z nadmierną masą ciała, które najczęściej są wynikiem spożywania słodyczy, fast foodów i braku aktywności fizycznej w ciągu dnia. Z kolei inne nastolatki, chcąc dobrze wyglądać, często sięgają po “diety cud”, obiecujące szybkie efekty, ale mogące prowadzić do wielu komplikacji, w tym nawet do zaburzeń odżywiania.

Ważne jest, aby każdy rodzic bądź opiekun dostrzegł czyhające zagrożenie i zgłosił się do dietetyka dziecięcego odpowiednio wcześnie. Po dotarciu do sedna problemu specjalista pomoże zmienić nawyki żywieniowe małego pacjenta, a niekiedy i całej rodziny. Zajmie się również stworzeniem szczegółowego jadłospisu oraz zadba o odpowiednią dawkę motywacji w czasie prowadzonej terapii.

Czym zajmuje się dietetyk dziecięcy? | Gdańsk

Rolą dietetyka dziecięcego jest kształtowanie i wspieranie właściwych nawyków żywieniowych u młodych pacjentów. Specjalista ten posiada również odpowiednie kompetencje do identyfikacji oraz leczenia zaburzeń odżywiania, które mogą prowadzić do rozwoju innych schorzeń i dolegliwości. Podczas wizyty, rodzice lub opiekunowie otrzymują porządną dawkę informacji, wsparcie merytoryczne oraz wytyczne dotyczące sposobu postępowania i żywienia dziecka.

Zaleca się wizytę u dietetyka w przypadku, gdy dziecko stosuje nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zbyt często sięga po niezdrowe przekąski i słodycze, a także spożywa posiłki o nieregularnych porach. Specjalista jest też w stanie pomóc małym pacjentom w walce z chorobami, w których dieta odgrywa istotną rolę podczas procesu leczenia.

  • Czym zajmuje się dietetyk dziecięcy?
  • Kiedy zabrać dziecko do dietetyka?

Kiedy zabrać dziecko do dietetyka?

Wszelkiego rodzaju zaburzenia czy dysfunkcje nie zawsze są widoczne gołym okiem. Każdy rodzic bądź opiekun powinien zawsze bacznie obserwować dziecko i zwracać uwagę na jego zachowanie, szczególnie na takie sygnały, jak:

  • zaparcia,
  • biegunki,
  • bóle brzucha,
  • gazy i wzdęcia,
  • uczucie pieczenia w żołądku,
  • zgaga,
  • alarmujące wyniki badań laboratoryjnych,
  • gwałtowny przyrost lub spadek masy ciała.

Jeżeli któryś z powyższych punktów występuje u dziecka, warto udać się z nim na konsultację dietetyczną. Ponadto, dietetyk dziecięcy udziela wsparcia podczas leczenia stwierdzonych już chorób, w tym: bulimii, anemii, anoreksji, cukrzycy, celiakii, a także zaburzeń wchłaniania oraz alergii pokarmowych.

Jak wygląda wizyta u dietetyka dziecięcego?

Spotkanie z dietetykiem dziecięcym to głównie rozmowa, która umożliwia specjaliście uzyskanie kluczowych danych dotyczących stanu zdrowia młodego pacjenta, zdiagnozowanych chorób, przyjmowanych leków oraz wszelkich dolegliwości, które niepokoją rodziców bądź opiekunów. Dla dietetyka ważne są takie informacje, jak styl życia dziecka, sposób odżywiania, a także rola aktywności fizycznej w jego codziennym życiu.

Podczas tzw. wywiadu żywieniowego dokonuje się także pomiarów wzrostu oraz wagi pacjenta. Często też przeprowadza się ocenę składu ciała poprzez analizę proporcji wody, mięśni i tłuszczu w organizmie. Dietetyk dziecięcy może również przeanalizować wyniki poprzednich badań, omówić błędy żywieniowe i opracować spersonalizowane zalecenia dietetyczne, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka.

  • Jak wygląda wizyta u dietetyka dziecięcego?
  • Wizyta u dietetyka dziecięcego - i co dalej?

Wizyta u dietetyka dziecięcego - i co dalej?

Sama konsultacja dietetyczna oczywiście nie wystarczy. Kluczowe jest wdrożenie w życie wszystkich zaleceń wystosowanych przez specjalistę, w tym tych dotyczących ilości spożywanych przez dziecko posiłków, ich kaloryczności oraz składu. Należy mieć na uwadze, że w przypadku istniejących chorób, wszystkie działania muszą być skoordynowane z terapią prowadzoną przez lekarza prowadzącego.

Warto podkreślić, że dieta dziecięca powinna być zróżnicowana i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Prawidłowy jadłospis jest konieczny dla młodych osób do ich zdrowego wzrostu, rozwoju i ogólnego dobrostanu. Dlatego, nawet w przypadku pozornie błahego sygnału, że coś może być nie tak, warto skonsultować się z dietetykiem dziecięcym, który będzie w stanie ułożyć dietę naszej pociechy tak, aby zapewnić jej optymalne wsparcie żywieniowe.