Skip to main content

Terapia pedagogiczna Gdańsk


Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Niekiedy w trakcie procesu dorastania zaczynają pojawiać się u nich problemy i nieprawidłowości, które rodzic pragnie jak najszybciej wyeliminować. Niestety, w wielu przypadkach nie posiada on odpowiedniej wiedzy, która pomogłaby mu w walce z napotkanymi u swojej pociechy zaburzeniami. Wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty - takiego jak terapeuta pedagogiczny.

Terapeuta pedagogiczny - jak sama nazwa wskazuje - zajmuje się prowadzeniem terapii pedagogicznej. W czasie jej trwania, specjalista wykonuje z dzieckiem ćwiczenia mające na celu usprawnienie zaburzonych funkcji (ruchowych, słuchu oraz wzroku), a także wpłynięcie na jego ogólny rozwój. Innymi słowy, terapia pedagogiczna to zespół działań wychowawczo-dydaktycznych, które pomagają przezwyciężać słabe strony dziecka.

Do kogo skierowana jest terapia pedagogiczna?

Młodzi ludzie zazwyczaj przystępują do terapii pedagogicznej w celu wywołania określonych zmian w swojej strefie emocjonalno-motywacyjnej i poznawczej. Z pomocy specjalisty korzysta również młodzież borykająca się z problemami natury szkolnej w zakresie pisania, czytania, mówienia i rysowania. Ponadto, z terapii pedagogicznej powinny skorzystać dzieci, które:

  • wolno się uczą
  • są niezwykle nieśmiałe
  • mają problemy z emocjami
  • nie potrafią się skoncentrować, skupić
  • mają zaburzenia słuchu fonematycznego
  • cierpią na dysleksję (trudności z czytaniem) lub dyskalkulię (trudności z matematyką)
  • zmagają się z problemami z pisaniem (dysgrafia) i ortografią (dysortografia)
  • są w wieku przedszkolnym i należą do grupy ryzyka wystąpienia dysleksji (nie osiągnęły gotowości do czytania i pisania)
Do kogo skierowana jest terapia pedagogiczna?
Kto jeszcze powinien skorzystać z terapii pedagogicznej?

Kto jeszcze powinien skorzystać z terapii pedagogicznej?

Terapia pedagogiczna jest zalecana również w przypadku, gdy dziecko:

  • rozwija się nieharmonijnie
  • jest niepełnosprawne intelektualnie
  • posiada zaburzenia integracji sensorycznej (SI)
  • cierpi na nadpobudliwość psychoruchową (ADHD)
  • wykazuje się niską sprawnością manualną i ruchową
  • ma zaburzenia lateralizacji i orientacji przestrzennej

Terapia pedagogiczna skierowana jest do dzieci, u których występują szeroko rozumiane trudności rozwojowe. Największy odsetek małych pacjentów odwiedzających gabinety terapeutyczne to młodzież w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym sprawiająca problemy wychowawcze, borykająca się z zaburzeniami emocjonalnymi i nieprawidłowościami w kontaktach międzyludzkich.

Przygotowanie do terapii pedagogicznej

Nim dziecko przystąpi do terapii pedagogicznej, w pierwszej kolejności to rodzice muszą odbyć rozmowę z terapeutą. Zazwyczaj podczas pierwszej konsultacji opowiadają oni o swoich spostrzeżeniach, niepokojach i wątpliwościach związanych z rozwojem ich pociechy. Już na tym etapie specjalista formułuje pierwsze spostrzeżenia i planuje różnorodne aktywności, które pomogą mu w postawieniu trafnej diagnozy.

Kolejny etap to obserwacja. Dziecko poddawane jest testom sprawdzającym jego umiejętności i reakcje na poszczególne zadania. Wszystko przeprowadzane jest w formie zabawy tak, aby maluch nie odczuwał presji i czuł się swobodnie. Na podstawie jego zachowań terapeuta pedagogiczny ustala plan terapii, podstawowe cele, a także dzieli się z rodzicami pakietem wskazówek, które przyspieszą okres leczenia.

Przygotowanie do terapii pedagogicznej
Co daje terapia pedagogiczna?

Co daje terapia pedagogiczna?

Terapia pedagogiczna stwarza dzieciom doskonałe warunki do szeroko pojętego rozwoju. Dobór metod pracy uzależniony jest od trudności, z jakimi zmaga się mały pacjent. Przykładowo, maluchy z zaburzeniami motoryki małej poprawiają swoje umiejętności na lekcjach malowania lub garncarstwa. Z kolei dzieci nieśmiałe, małymi kroczkami zachęca się do udziału w zajęciach tanecznych i teatralnych. W przypadku poważniejszych schorzeń (mózgowe porażenie dziecięce, autyzm, zespół Aspergera) prowadzona jest terapia wieloprofilowa oraz rehabilitacja.

Terapia pedagogiczna to skuteczny sposób na wywołanie pozytywnych zmian w sferze emocjonalnej i społecznej dziecka, a także na poprawę jego zdolności motorycznych. Na konsultację do specjalisty warto udać się już w momencie, gdy zauważymy pierwsze niepokojące sygnały w procesie rozwoju naszej pociechy.