Terapia czaszkowo-krzyżowa, nazywana też cranio-sacralną, to technika wywodząca się z osteopatii. Polega na delikatnej, nieinwazyjnej stymulacji obszarów w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy, a także kości krzyżowej. W trakcie terapii czaszkowo-krzyżowej, specjalista pracuje z płynem mózgowo-rdzeniowym, który jest w stanie wyczuć w ciele podobnie jak krew czy limfę.
Dzięki przeprowadzeniu terapii następuje równoważenie układu nerwowego, a także rozluźnienie powięzi, tkanek kostnych i miękkich w układzie czaszkowo-krzyżowym. Istnieje również możliwość wykonania zabiegu lokalnie, na przykład wokół szczęki, stopy bądź stawu kolanowego. Tak przeprowadzona terapia czaszkowo-krzyżowa, jest w stanie uwolnić dysfunkcje i ograniczenia w ciele człowieka, a także przywrócić utraconą ruchomość, gwarantując rozluźnienie i pozytywne samopoczucie.
Celem terapii czaszkowo-krzyżowej jest powrót ciała do stanu równowagi (homeostazy), co pozwala organizmowi na uruchomienie procesów regeneracji i samoleczenia. Aby cel ten osiągnąć, specjalista posługuje się subtelnym dotykiem, a także różnego rodzaju technikami manipulacyjnymi oraz mobilizacyjnymi. W efekcie przywrócona zostaje niezachwiana równowaga fizyczno-emocjonalna, która stanowi swego rodzaju definicję zdrowia.
Podczas terapii czaszkowo-krzyżowej nie jest konieczny bezpośredni kontakt terapeuty ze skórą pacjenta. Zaleca się, aby na czas zabiegu ubrać się w bezuciskową, nie krępującą ruchów miękką odzież. Sesja trwa średnio około 45-60 minut, a po jej zakończeniu pacjent jest zazwyczaj w pełni wypoczęty. Należy pamiętać, że poprawa stanu zdrowia nie zawsze jest zauważalna po jednym zabiegu - w zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji danej osoby, na najlepsze efekty można liczyć po serii około 10 zabiegów.
Kiedy skorzystać z terapii czaszkowo-krzyżowej? Zalecenia do terapii czaszkowo-krzyżowej:
Jako rodzic malucha, z pewnością obawiasz się zabrania swojej pociechy na terapię czaszkowo-krzyżową - zupełnie niepotrzebnie! Zabieg ten można przyrównać do bardzo delikatnego masażu leczniczego, w czasie którego terapeuta integruje cały organizm, aby wzmocnić jego witalność oraz dotrzeć do bodźców stanowiących źródło niepokoju czy też lęku. Dotyk w trakcie trwania terapii jest łagodny i delikatny, dzięki czemu ciało dziecka jest w stanie się zrelaksować i przestać czuć zagrożenie.
U dzieci terapia czaszkowo-krzyżowa jest szczególnie zalecana w przypadku:
Podobnie jak w przypadku wszystkich zabiegów terapeutycznych, istnieją pewne ograniczenia dotyczące podjęcia terapii czaszkowo-krzyżowej. Choć jest ich niewiele, powinny być bezwzględnie przestrzegane przez specjalistów oraz pacjentów.
Przeciwwskazania do terapii czaszkowo-krzyżowej:
Alior Bank S.A. 55 2490 0005 0000 4500 2328 0358
NIP: 7722358223
Centrum Terapii Gadasie
Aleksandra Wasilewska
S. Dąbka 23/17
80-180 Gdańsk