Skip to main content

Joga dla dzieci Gdańsk


Podobnie jak dorośli, dzieci są podatne na stres i często zdarza im się funkcjonować w stanie napięcia nerwowego. Do tego spędzenie czasu pozycji siedzącej - czy to w szkolnej ławce, czy w domu przed komputerem - oraz ciągły bezruch sprawiają, że maluchy regularnie lądują na wizycie u ortopedy. Wady postawy, dysproporcje, asymetrie czy ogólna sztywność ciała są wynikiem złych nawyków, które niestety, dzieci chłoną jak gąbka. Warto więc zatroszczyć się o rozwój i zdrowie psychiczne swojej pociechy, fundując jej dodatkową dawkę ruchu na zajęciach z jogi.

Joga dla dzieci to przede wszystkim świetna zabawa. Pod okiem instruktora maluchy ćwiczą podstawowe pozycje - między innymi asany zwierzęce, które wywołują dużo śmiechu i radości. W zależności od wieku i poziomu zaawansowania małych uczestników, na zajęciach mogą być praktykowane również proste i krótkie ćwiczenia oddechowe. Joga dla dzieci jest świetnym rozwiązaniem nie tylko na problem bezruchu u najmłodszych, ale także na stres towarzyszący im m.in. w szkole.

Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia z jogi?

Zapisanie dziecka na zajęcia z jogi to doskonały sposób na poprawę stanu jego zdrowia i samopoczucia. Regularne ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie i zwiększyć elastyczność ciała, co wpływa pozytywnie na postawę oraz ogólną kondycję fizyczną. Ponadto, praktykowanie prostych technik oddechowych pomaga w redukcji stresu i napięcia nerwowego, co jest szczególnie ważne dla dzieci, które na co dzień borykają się z różnymi wyzwaniami w szkole czy w życiu prywatnym.

Joga to także świetna zabawa dla dzieci. Dzięki temu, że na zajęciach wykorzystuje się między innymi asany zwierzęce, maluchy mogą rozwijać kreatywność i wyobraźnię, jednocześnie poprawiając swoją kondycję. Zajęcia z jogi to doskonała okazja do spędzenia czasu w grupie rówieśników, dzielenia się emocjami i nawiązywania nowych przyjaźni. To także dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą wspierać swoje dzieci w ich rozwoju.

  • Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia z jogi?
  • Joga dla dzieci a medytacja

Joga dla dzieci a medytacja | Jakie korzyści przynosi?

Medytacja to nieodłączny element jogi - także tej dla dzieci. To dobre ćwiczenie umiejętności bycia “tu i teraz”, forma akceptacji rzeczywistości i sposób na podróż w głąb siebie. Medytacja to także świetna metoda na stres - medytując, maluchy uwalniają swoje ciało od napięcia, zmartwień, uczą się trwać w stanie spokoju i pogody ducha. To efektywna i skuteczna forma relaksu, która pozwala dzieciom choć na chwilę odciąć się od różnorodnych bodźców atakujących je ze wszystkich stron.

Każdy rodzic wie, że im maluch jest młodszy, tym trudniej jest mu wysiedzieć w jednej pozycji. Doskonale zdają sobie z tego sprawę także instruktorzy jogi, którzy podczas zajęć z dziećmi stawiają na krótkie, raptem kilkuminutowe wstawki medytacyjne. W ten sposób najmłodsi nie zniechęcają się do podejmowania takiej formy aktywności i chętnie się wyciszają, jednocześnie ćwicząc swoją zdolność do koncentracji, skupiania uwagi oraz świadomego oddechu.

Od jakiego wieku
joga dla dzieci?

Joga dla dzieci to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także sposób na rozwój umysłowy i emocjonalny. Regularne wykonywanie ćwiczeń pomaga w budowaniu pewności siebie, nauce koncentracji, radzeniu sobie z emocjami oraz zwiększeniu poziomu relaksacji. Dlatego też wiek, w którym dziecko może zacząć uczęszczać na zajęcia jogi uzależniony jest od jego indywidualnych potrzeb i zdolności. Zdarza się, że już trzyletnie maluchy wiedzą jak się zachowywać na macie i ćwiczą asany razem z rówieśnikami.

Zajęcia z jogi dla dzieci prowadzone są w formie zabawy z wykorzystaniem gier, piosenek i wielu rekwizytów, takich jak piłki czy bloczki. Maluchy wówczas uczą się podstawowych pozycji, rozwijają koordynację ruchową, siłę mięśni i elastyczność ciała. Wszystko przebiega w radosnej atmosferze, pełnej śmiechu i zabawy. Dlatego też jeżeli szukasz ciekawej formy aktywności dla swojej pociechy, joga dla dzieci może być strzałem w dziesiątkę.

  • Od jakiego wieku joga dla dzieci?