Skip to main content
Nerw błędny i jego rola w autonomicznym układzie nerwowym
07.10.2024

Nerw błędny i jego rola w autonomicznym układzie nerwowym

Funkcją układu autonomicznego jest regulowanie pracy narządów wewnętrznych, układu krążenia, oraz układu wydzielania wewnętrznego. Jest to niezwykle złożony system, który działa poza naszą świadomością, dbając o to, aby wszystkie procesy życiowe przebiegały prawidłowo.

Autonomiczny układ nerwowy - budowa

Autonomiczny układ nerwowy składa się z dwóch zasadniczych części:

Układ współczulny (sympatyczny)

Ma działanie pobudzające, zwiększa zużycie energii, przyspiesza akcję serca, podnosi ciśnienie tętnicze oraz rozszerza źrenice i oskrzela. Jednym słowem przygotowuje organizm do walki lub ucieczki.

Układ przywspółczulny (parasympatyczny)

Ma działanie dokładnie odwrotne do współczulnego. Oba układy działają na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Nawzajem się uzupełniają, a ich prawidłowe zrównoważenie pozwala utrzymać homeostazę.

Nerw błędny - rys historyczny

Początkowo prowadzenie badań nad stymulacją nerwu błędnego (VNS) były utrudnione, ponieważ wdrożenie zabiegu wymagało operacyjnego wszczepienia stymulatora. Skupiono się na pacjentach z lekooporną padaczką, stąd też epilepsja jest pierwszym zatwierdzonym wskazaniem do zabiegu. W trakcie badań zauważono również, że niezależnie od redukcji ilości napadów, VNS doprowadziła do wyraźnej poprawy nastroju u pacjentów z padaczką ze współistniejącymi objawami obniżenia nastroju czy depresji. Obecnie dzięki zastosowaniu przezskórnej stymulacji (tVNS) badania zdecydowanie przyspieszyły, a lista wskazań do terapii zdecydowanie się wydłużyła.

Jak działa nerw błędny?

Większość włókien czuciowych nerwu błędnego przebiega w obrębie pasma samotnego i kończy się na różnej wysokości tego jądra. Pełni ono swego rodzaju rozjazd, z którego odchodzą połączenia nerwowe w trzech zasadniczych kierunkach:

  • w kierunku autonomicznej pętli zwrotnej,
  • w kierunku tworu siatkowatego w rdzeniu przedłużonym,
  • w kierunku przodomózgowia.

Najważniejsze połączenia

Najważniejsze z punktu widzenia stymulacji nerwu błędnego są szlaki odchodzące w kierunku przodomózgowia. Poprzez miejsce sinawe i jądro okołoramieniowe uzyskują dostęp między innymi do:

  • ciała migdałowatego,
  • ciała modzelowatego,
  • wyspy,
  • wzgórza,
  • podwzgórza.

Dlatego stymulacja nerwu błędnego ma tak szerokie zastosowanie u pacjentów z depresją, nerwicą, trudnościami z kontrolą emocji. Może mieć również wpływ na rozwój zachowań społecznych, poprawę pamięci i koncentracji, trudności z zasypianiem, zespół przewlekłego zmęczenia, szumy uszne, oraz wiele innych.

Zastosowanie przezskórnej stymulacji nerwu błędnego

Przezskórnej stymulacji nerwu błędnego warto spróbować nie tylko u osób dotkniętych depresją czy padaczką, ale również u pacjentów:

tVNS jest procedurą bezpieczną dla pacjenta i rzadko powoduje skutki uboczne, do których zaliczamy: bóle i zawroty głowy, nudności, podrażnienie skóry w miejscu ułożenia elektrody. Działania niepożądane nie mają charakteru trwałego i ustają po zmniejszeniu parametrów stymulacji lub jej zakończeniu.

Autor tekstu: Wojciech Majewski