Stopa płasko-koślawa jest jedną z najczęściej występujących wad stóp u dzieci. To problem, z którym bardzo często rodzice przychodzą ze swoją pociechą na konsultacje do fizjoterapeuty dziecięcego. Czym jest stopa płasko-koślawa, jak ją rozpoznać i jak leczyć? O tym szerzej w poniższym artykule.
Czym jest stopa płasko-koślawa?
Stopa płasko-koślawa to jedna z najpopularniejszych wad występujących u dzieci. Uważana jest za fizjologię w pierwszych latach życia Malucha, ze względu na nieukształtowany układ więzadłowy, mięśniowy, oraz występowanie poduszeczek tłuszczowych.
W skład stopy płasko-koślawej wchodzą złożone deformacje stopy, które charakteryzuje odwiedzeniowo-pronacyjne jej ustawienie. Przeniesienie obciążenia stopy występuje w kierunku przyśrodkowej (jest zniesione wysklepienie stopy, obniżenie łuku podłużnego stopy i kości skokowej), w połączeniu z koślawością i uniesieniem pięty.
Stopa płasko-koślawa bardzo często występuje w połączeniu ze: skoliozą, obniżonym napięciem mięśniowym czy hipermobilnością stawów. Może również występować samodzielnie.
Stopa płasko-koślawa | Jak rozpoznać?
Dlaczego rodzice zapisują dziecko na wizytę? Ponieważ dostrzegają:
- nieprawidłowe ukształtowanie stóp,
- niezgrabne, nieskoordynowane ruchy podczas wykonywania aktywności ruchowych,
- nieprawidłowy chód, z ustawieniem stóp do środka,
- potykanie się o własne nogi, częste upadki,
- niszczenie/ścieranie krawędzi podeszwy butów od wewnętrznej strony
- kolana dziecka ustawiają się do koślawości, czyli jak X.
Reagujemy, gdy utrzymuje się nieprawidłowe ustawienie stóp u dziecka 5-6 letniego oraz czasami u dzieci młodszych, gdy stopy ustawiają się w silnej koślawości oraz jest to widoczne w ruchu, na przykład w trakcie biegania, wstawania czy wykonywania przysiadu.
Stopa płasko-koślawa | Leczenie
Obecnie najbardziej w leczeniu stopy płasko-koślawej zalecana jest trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp, która opiera się na ćwiczeniach oraz bandażowaniu stóp dla podtrzymania efektu uzyskanego poprzez techniki manualne. Należy pamiętać, że nie ćwiczymy tylko stóp - ważne jest podejście holistyczne. Do standardowej terapii zazwyczaj należy wprowadzić pewne elementy. Są to:
- Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp.
- Bandażowanie stóp.
- Nie ćwiczymy tylko aktywacji mięśni stóp, ale również mięśnie posturalne, przyjmowanie skorygowanej postawy ciała poprzez autokorekcję oraz chód z prawidłowym ustawieniem nóg.
- Jeśli chodzi o wkładki, to nie zawsze są konieczne. Należy na początku sprawdzić jakie są efekty terapii zarówno pracując z terapeutą, oraz w domu z rodzicami.
Stopa płasko-koślawa |O czym warto pamiętać?
Jeśli chcesz uzyskać satysfakcjonujące efekty, to terapia raz w tygodniu to za mało! Bardzo ważna jest współpraca fizjoterapeutów z rodzicami oraz systematyczna praca z dzieckiem w domu.
Jeśli zauważyłeś nieprawidłowości u Twojego dziecka to zapisz się na wizytę, nie czekaj. Im wcześniej zaczniemy rehabilitację, tym szybciej uda się wyleczyć wadę stóp, a tym samym uniknąć problemów w przyszłości.
Autorka: Nell Serejko