To naturalne, że każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się w sposób prawidłowy - dotyczy to także kwestii związanych z wymową i artykulacją głosek. Często nie da się samemu określić, czy aparat mowy naszej pociechy jest dobrze rozwinięty i funkcjonuje w sposób poprawny - właśnie wtedy konieczne jest udanie się z maluchem do specjalisty. Zatem, rodzicu - kiedy do logopedy?
Prawidłowy rozwój mowy u dziecka
Prawidłowy rozwój mowy podzielony jest na etapy - im wcześniej zareagujemy na spostrzeżone problemy, tym skuteczniej możemy je wyeliminować. Sześcioletnie dziecko powinno już dobrze radzić sobie z artykulacją poszczególnych głosek, mówić wyraźnie i zrozumiale dla innych. Powinno także stosować poprawne formy gramatyczne i mieć zasób słownictwa na tyle bogaty, by formułować dłuższe zdania w sposób logiczny. Sześciolatek nie powinien mieć problemów z rozumieniem wypowiadanych do niego słów, w tym opowiadanych bajek i ich puent.
Jeśli nasze sześcioletnie dziecko odbiega nieco od wymienionych wyżej norm oznacza to, że jego aparat mowy nie rozwija się prawidłowo. Ważne jest, by w takiej sytuacji zareagować szybko i udać się z nim do logopedy - to praktycznie ostatni moment, by uchronić malucha przed trudnościami w przyszłości.
Rozwój mowy u małego dziecka
Oczywiście, zdolność mowy u dziecka zaczyna kształtować się o wiele wcześniej, niż na etapie wczesnoszkolnym. Maluch do 6 miesiąca życia powinien już reagować na otoczenie, zmianę tonu głosu, próbować nieco gaworzyć. Roczne dziecko powinno wzmocnić swoją reakcję na świat wokół, naśladować ruchy dorosłych i zwracać na siebie uwagę za pomocą prostych słów, takich jak “mama”, “tata”. U dwulatka zasób słownictwa powinien być nieco szerszy, powinien on także rozumieć proste polecenia i stosować wyrazy dźwiękonaśladowcze. Wiek pomiędzy 3 a 6 rokiem życia to okres najintensywniejszego rozwoju mowy u dziecka. Powinno ono zaczynać posługiwać się coraz szerszą gamą wyrazów, głosek, a także rozumieć coraz więcej. Maluchy w tym czasie mają tendencję do upraszczania niektórych słów (np. czapka - ciapka) - w większości przypadków z czasem jednak nabierają one wprawy i wymawiają je w sposób poprawny.
Kiedy zabrać dziecko do logopedy?
Istnieją pewne sygnały, które mogą wskazywać na to, że dziecko potrzebuje pomocy logopedy. Zaliczamy do nich:
- Problemy ze słuchem
- Chrapanie
- Brak reakcji na otaczające dziecko dźwięki
- Niepoprawna artykulacja głosek
- Zniekształcanie wyrazów
- Mowa niezrozumiała dla innych
- Zbyt szybkie lub wolne tempo wymowy
- Nieprawidłowe stosowanie form gramatycznych
- Formułowanie nielogicznych wypowiedzi
- Nieprawidłowy zgryz
- Nie słuchanie poleceń
Jeśli zauważysz u swojego dziecka powyższe lub inne niepokojące sygnały wskazujące na nieprawidłowy rozwój zdolności mowy, koniecznie zabierz je na wizytę do logopedy.